The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad 770E (14") "WELLESLEY"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad 770E (14") |
| Build Year: | 1998 |
| Partnumber: | 9548-52U |
| Serial Number: | 78-HB509 |
| Network Name: | WELLESLEY
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | Ok |
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | OS/2 |
| Version: | OS/2 Warp 4 Merlin |
| Shell: | OS/2 PM |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 14.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1024x768 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Mobile Pentium II |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 266 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 128 MB |
| RAM Configuration: | 64+32 SDRAM + 32 Int |
| Primary Storage: | 4GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Trident |
| Video Chipset: | CYBER9397E |
| Video RAM: | 4MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | CD-ROM |
| Communications: | Modem56k |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.