The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad R52 "WALRUS"
[ ← Back to List ]
No photos available for this unit.
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad R52 |
| Build Year: | 2005 |
| Partnumber: | 1858-69G |
| Serial Number: | L3-DHD85 |
| Network Name: | WALRUS
|
| IP Address: | DHCP |
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 6 / 10 |
| Known Defects: | Cracked palmrest and screen bezel |
| Original Configuration by MTM: |
P M 740(1.7GHz), 512MB RAM, 40GB 5400rpm HDD, 15in 1024x768 LCD, Intel 900, 24x24x24x/8x CD-RW/DVD, Intel 802.11bg wireless(MPCI), Bluetooth/Modem(CDC), 1Gb Ethernet(LOM), UltraNav, Secure Chip, IEEE 1394, 6 cell Li-Ion batt, WinXP Pro
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | UNIX |
| Version: | FreeBSD 5.4 |
| Shell: | WindowMaker |
| Language: | |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1024x768 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Pentium M 740 |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 1733 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 2048 MB |
| RAM Configuration: | 2x 1GB DDR2 |
| Primary Storage: | 40GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Intel |
| Video Chipset: | GMA900 |
| Video RAM: | 8MB SMA |
| Audio: | True |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD/CD-RW |
| Communications: | BT, WiFi 11b/g/n, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
No comments yet.