The Collection Catalogue:
Sony Vaio PCG-FX190 "TORYU"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | Sony |
| Model: | Vaio PCG-FX190 |
| Build Year: | 2000 |
| Partnumber: | PCG-951A |
| Serial Number: | 28318030 3203830 |
| Network Name: | TORYU
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 9 / 10 |
| Known Defects: | |
Глючная матрица |
| Location: | Warehouse |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | Linux |
| Version: | Red Hat Linux 7.1 CyrEd |
| Shell: | KDE |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1400x1050 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Mobile Pentium III |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 850 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 256 MB |
| RAM Configuration: | 2x128 SDRAM |
| Primary Storage: | 30GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Intel |
| Video Chipset: | 815EM Int |
| Video RAM: | 2MB SMA |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | FDD, DVD-RW |
| Communications: | Modem 56k, LAN 10/100, IEEE1394 |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.