The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad T30 (TrackPoint) "STARLIFTER"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad T30 (TrackPoint) |
| Build Year: | 2002 |
| Partnumber: | 2367-68G |
| Serial Number: | KB-RAKR5 |
| Network Name: | STARLIFTER
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | Ok |
| Original Configuration by MTM: |
P4-M 1.9GHz (512KB), 256MB RAM, 20.0GB HDD, 14.1 XGA(1024x768) TFT LCD, 8x-3.3x DVD-ROM, Modem(CDC), Ethernet(LOM), Li-Ion battery, WinXP Pro
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT |
| Version: | Windows XP Professional SP3 |
| Shell: | Windows Classic |
| Language: | EN |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 14.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1024x768 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Mobile Pentium 4m |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 1900 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 512 MB |
| RAM Configuration: | 1x512 DDR |
| Primary Storage: | 20GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | AMD / ATi |
| Video Chipset: | Mobility Radeon 7500 |
| Video RAM: | 16MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD-ROM |
| Communications: | LAN 10/100, Modem 56k |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.