The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad X200s "STARFIGHTER"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad X200s |
| Build Year: | 2009 |
| Partnumber: | 7466-A17 |
| Serial Number: | R9-09RKT |
| Network Name: | STARFIGHTER
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | Left Trackpoing button not working |
| Original Configuration by MTM: |
Celeron M 723(1.2GHz), 2GB RAM, 160GB 5400rpm HD, 12.1in 1280x800 LCD, Intel X4500HD, Intel 802.11agn wireless, WWAN upgradeable, Bluetooth, Modem, 1Gb Ethernet, Secure chip, 6c Li-Ion, WinVista Business 32
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | Linux |
| Version: | Ubuntu Linux 11.10 |
| Shell: | Unity |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 12.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1280x800 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | AMD64 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Celeron M 723 (ULV) |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 1200 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 4096 MB |
| RAM Configuration: | 2x2GB DDR3 |
| Primary Storage: | 80GB SATA SSD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Intel |
| Video Chipset: | GMA X4500 |
| Video RAM: | 8MB SMA |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | noODD |
| Communications: | WiMax, WiFi 11b/g/n, BT, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.