The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad T61 (14W nVidia) "SANDRINGHAM"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad T61 (14W nVidia) |
| Build Year: | 2008 |
| Partnumber: | 7664-RYU |
| Serial Number: | L3-H2902 |
| Network Name: | SANDRINGHAM
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | HDD cover cracked |
| Original Configuration by MTM: |
T8100(2.1GHz), 1GB RAM, 100GB 7200rpm HD, 14.1in 1440x900 LCD, 128MB nVIDIA Quadro NVS 140M, CDRW/DVDRW, Intel 802.11agn wireless, Bluetooth, Modem, 1Gb Ethernet, UltraNav, Secure chip, Fingerprint Reader, 6c Li-Ion, WinXP Pro
|
Квази-русская клава, собран из фарша |
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT64 |
| Version: | Windows Vista Business x64 |
| Shell: | Windows Modern |
| Language: | RUS/MUI |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 14.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1440x900 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | AMD64 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core 2 Duo T8100 |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 2x2100 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 4096 MB |
| RAM Configuration: | 2x2GB DDR2 |
| Primary Storage: | 80GB SATA SSD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | nVidia |
| Video Chipset: | Quadro NVS140M |
| Video RAM: | 128MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD/CD-RW |
| Communications: | BT, WiFi 11b/g, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.