The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad A21m (12") "MYSTERE"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad A21m (12") |
| Build Year: | 2000 |
| Partnumber: | 2628-CC4 |
| Serial Number: | 78-APLX2 |
| Network Name: | MYSTERE
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 7 / 10 |
| Known Defects: | Memory and MPCI covers, screen latches are missing |
| Original Configuration by MTM: |
PIII 700 MHz (256KB) 128MB RAM 10.0 GB 12.1 TFT 800x600 24x-10x CD-ROM, Intel Combo, Win98
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | Win9x |
| Version: | Windows 98 SE |
| Shell: | Windows Classic |
| Language: | EN |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 12.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 800x600 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Mobile Pentium III |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 700 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 128 MB |
| RAM Configuration: | 128 SDRAM |
| Primary Storage: | 12GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | AMD / ATi |
| Video Chipset: | Rage Mobility M |
| Video RAM: | 4MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | CD-ROM |
| Communications: | LAN 10/100, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.