The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad T60 (15" GMA950) "MARINER"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad T60 (15" GMA950) |
| Build Year: | 2006 |
| Partnumber: | 1951-F5G |
| Serial Number: | L3-H8657 |
| Network Name: | MARINER
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | HDD cover is missing |
| Original Configuration by MTM: |
T2300(1.66GHz), 512MB RAM, 80GB 5400rpm HD, 15in 1024x768 LCD, Intel 900, CDRW/DVDRW, Intel 802.11abg wireless, Bluetooth/Modem, 1Gb Ethernet, Secure chip, Ultranav, Fingerprint reader, 6c Li-Ion batt, WinXP Pro
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | Linux |
| Version: | Debian 4.0 Etch |
| Shell: | Gnome 2 |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1024x768 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core 2 Duo T2300 |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 2x1660 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 2048 MB |
| RAM Configuration: | 2x1GB DDR2 |
| Primary Storage: | 64GB SATA SSD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Intel |
| Video Chipset: | GMA950 |
| Video RAM: | 8MB SMA |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD-RW |
| Communications: | BT, WiFi 11b/g, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.