The Collection Catalogue:
Toshiba Satellite 5205 "LINEAGE"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | Toshiba |
| Model: | Satellite 5205 |
| Build Year: | 2002 |
| Partnumber: | 5205-S119 (PS522U-XK00YV) |
| Serial Number: | Z3097978P |
| Network Name: | LINEAGE
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 10 / 10 |
| Known Defects: | |
| Location: | Warehouse |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT |
| Version: | Windows XP Home Edition SP1 |
| Shell: | Windows Classic |
| Language: | EN |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.1" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1600x1200 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Mobile Pentium 4m |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 2400 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 1024 MB |
| RAM Configuration: | 2x512 DDR |
| Primary Storage: | 100GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | nVidia |
| Video Chipset: | GeForce FX Go5600 |
| Video RAM: | 64MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | 2xDVD-RW |
| Communications: | WiFi 11b/g, Bluetooth, LAN 10/100, Modem 56k, IEEE1394 |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.