The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad W510 "LERWICK"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad W510 |
| Build Year: | 2010 |
| Partnumber: | 4389-AZ5 |
| Serial Number: | R8-8Z4KD |
| Network Name: | LERWICK
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 9 / 10 |
| Known Defects: | Ok |
| Original Configuration by MTM: |
i7-720QM(1.6GHz), 4GB RAM, 128GB Solid State Drive, 15.6in 1600x900 LCD, 1GB nVIDIA Quadro FX 880M, CDRW/DVDRW, Intel 802.11agn wireless, WWAN option, Bluetooth, Modem, 1Gb Ethernet, UltraNav, Secure Chip, Camera, 9c Li-Ion, Win7 Pro 32
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT64 |
| Version: | Windows 7 Professional SP1 x64 |
| Shell: | Windows Modern |
| Language: | RUS |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.6" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1600x900 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | AMD64 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core i7-720QM |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 4x1600 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 16384 MB |
| RAM Configuration: | 4x4GB DDR3 |
| Primary Storage: | 128GB SATA SSD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | nVidia |
| Video Chipset: | Quadro FX880M |
| Video RAM: | 1GB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD-RW |
| Communications: | BT, WiFi 11b/g/n, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.