The Collection Catalogue:
SERVERGHOST Constellation AXP 164 "JANEY-E"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | SERVERGHOST Build |
| Brand: | SERVERGHOST |
| Model: | Constellation AXP 164 |
| Build Year: | 1997 |
| Partnumber: | CNST-164LX-DT |
| Serial Number: | CN97-2164 |
| Network Name: | JANEY-E
(Janey-E Jones) |
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 9 / 10 |
| Known Defects: | Check required |
| Location: | Home |
| Motherboard & Chassis |
| Motherboard: | DEC AlphaPC 164LX |
| Chipset: | DEC 21174 |
| Platform: | Socket 499 |
| Case: | Inwin H500 |
| Case Type: | Desktop |
| Form Factor: | ATX |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | Alpha |
| CPU Brand: | DEC |
| CPU Model: | 21164 533 |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | |
| Memory & Storage |
| RAM: | 1024 MB |
| RAM Configuration: | 1GB DIMM ECC SDRAM |
| Primary Storage: | 9 GB SCSI HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipset: | 40MB Elsa GLoria XL |
| Audio: | Creative SB AWE64 ISA |
| Connectivity & Expansion |
| Network Card: | Digital 10/100 LAN PCI |
| Drives: | 3.5" FDD, CD-RW 6x/4x/24x SCSI, DDS-3 SCSI |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.