The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad X220 Tablet "HELLCAT"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad X220 Tablet |
| Build Year: | 2011 |
| Partnumber: | 4296-2W5 |
| Serial Number: | R9-KK06Y |
| Network Name: | HELLCAT
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | Ok |
| Original Configuration by MTM: |
i5-2520M(2.5GHz), 4GB RAM, 160GB Solid State Drive, 12.5in 1366x768 Multitouch LCD, Intel HD Graphics, Intel 802.11agn, WWAN option, Bluetooth, 1Gb Ethernet, UltraNav, Secure Chip, Fingerprint reader, Camera, 6c Li-Ion, Win7 Pro 64
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | Linux |
| Version: | Red Hat Enterprise Linux 7.0 |
| Shell: | Gnome 3 |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 12.5" |
| Screen Type: | IPS/Wacom/Touch |
| Resolution: | 1366x768 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | AMD64 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core i5-2520M |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 2x2500/HT |
| Memory & Storage |
| RAM: | 8192 MB |
| RAM Configuration: | 2x4GB DDR3 |
| Primary Storage: | 240GB SATA SSD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Intel |
| Video Chipset: | HD Graphics 3000 |
| Video RAM: | 8MB SMA |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | noODD |
| Communications: | 3G+GPS, BT, WiFi 11b/g/n, LAN 1000 |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.