The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad T43 (15") "GHIBLI"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad T43 (15") |
| Build Year: | 2005 |
| Partnumber: | 2668-F7G |
| Serial Number: | L3-TNDAY |
| Network Name: | GHIBLI
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 9 / 10 |
| Known Defects: | Ok |
| Original Configuration by MTM: |
P M 760(2GHz), 512MB RAM, 80GB 5400rpm HDD, 15in 1400x1050 LCD, 64MB ATI Radeon X300, CD-RW/DVD-R Multi-Burner, Intel 802.11abg wireless, Bluetooth/Modem, 1Gb Ether, UltraNav, Sec Chip, FPR, 6c Li-Ion, WinXP Pro
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | Linux |
| Version: | Linux Mint 3.0 (Cassandra) |
| Shell: | Gnome 2 |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.1" |
| Screen Type: | TFT IPS |
| Resolution: | 1400x1050 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Pentium M |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 2000 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 2048 MB |
| RAM Configuration: | 2x1GB DDR2 |
| Primary Storage: | 60GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | AMD / ATi |
| Video Chipset: | Mobility Radeon X300 |
| Video RAM: | 64MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD/CD-RW |
| Communications: | BT, WiFi 11b/g, LAN 1000, Modem 56k |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.