The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad X60 Tablet "DRAKE"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad X60 Tablet |
| Build Year: | 2007 |
| Partnumber: | 6363-HAU |
| Serial Number: | LV-B6216 |
| Network Name: | DRAKE
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | HDD cover is missing |
| Original Configuration by MTM: |
L2400(1.66GHz), 1GB RAM, 120GB 5400rpm HD, 12.1in 1400x1050 LCD, Intel 950, 802.11abg wireless, Telus WWAN, Bluetooth, Modem, 1Gb Ethernet, Secure chip, X6 UltraBase+CDRW/DVDRW, Fingerprint reader, 8c Li-Ion, WinXP Tablet 2005
|
Собран из фарша |
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT |
| Version: | Windows XP Tablet PC 2005 SP2 |
| Shell: | Windows Modern |
| Language: | EN/MUI |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 12.1" |
| Screen Type: | AFFS/Wacom |
| Resolution: | 1024x768 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core Duo L2400 |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 2x1666 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 2048 MB |
| RAM Configuration: | 2x1GB DDR2 |
| Primary Storage: | 80GB SATA SSD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Intel |
| Video Chipset: | GMA950 |
| Video RAM: | 8MB SMA |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | noODD |
| Communications: | BT, WiFi 11b/g/n, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.