The Collection Catalogue:
SERVERGHOST Constellation AXi "DIANE"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | SERVERGHOST Build |
| Brand: | SERVERGHOST |
| Model: | Constellation AXi |
| Build Year: | 1998 |
| Partnumber: | CNST-USII-DT |
| Serial Number: | SL98-0851 |
| Network Name: | DIANE
(Diane Evans) |
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 9 / 10 |
| Known Defects: | Check required |
| Location: | Home |
| Motherboard & Chassis |
| Motherboard: | Sun SPARCEngine AXi |
| Chipset: | UltraSPARC IIi |
| Platform: | UltraSPARC IIi |
| Case: | Inwin H500 |
| Case Type: | Desktop |
| Form Factor: | ATX |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | SPARC |
| CPU Brand: | Sun |
| CPU Model: | UltraSPARC IIi 300 MHz |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | |
| Memory & Storage |
| RAM: | 256 MB |
| RAM Configuration: | 256MB EDO DIMM SDRAM |
| Primary Storage: | 18GB SCSI HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipset: | 8MB TechSource Raptor GFX (Permidia 2) |
| Audio: | ES1371 PCI |
| Connectivity & Expansion |
| Network Card: | Sun 10/100 Int. |
| Drives: | 3.5" FDD, CD-RW 16x10x40x SCSI |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.