The Collection Catalogue:
Compaq LTE Elite 4/75CX "BOTHA"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | Compaq |
| Model: | LTE Elite 4/75CX |
| Build Year: | 1994 |
| Partnumber: | 2850A |
| Serial Number: | 8426HFL50925 |
| Network Name: | BOTHA
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 9 / 10 |
| Known Defects: | |
| Location: | Warehouse |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | Win16 |
| Version: | IBM PC-DOS 6.30 + Windows 3.1 for Workgroups |
| Shell: | Windows Old |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 9.5" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 640x480 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | 486DX4 |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 75 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 8 MB |
| RAM Configuration: | 8 Int |
| Primary Storage: | 1350MB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | Western Digital |
| Video Chipset: | WD90C24A |
| Video RAM: | 1MB |
| Audio: | FALSE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | FDD |
| Communications: | - |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.