The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad A31p "AMBASSADOR"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad A31p |
| Build Year: | 2002 |
| Partnumber: | 2653-H3G |
| Serial Number: | 55001G4 |
| Network Name: | AMBASSADOR
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 10 / 10 |
| Known Defects: | Ok |
| Original Configuration by MTM: |
P4-M 1.7GHz (512KB), 256MB RAM, 60.0GB HDD, 15.0 UXGA(1600x1200) TFT LCD, 8x4x24x/8x CD-RW/DVD, Modem(CDC), Ethernet(CDC), IEEE 1394, TV out, Li-Ion battery, WinXP Pro
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT |
| Version: | Windows XP Professional |
| Shell: | Windows Classic |
| Language: | RUS |
| OEM License: | No |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.1" |
| Screen Type: | TFT IPS |
| Resolution: | 1600x1200 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Mobile Pentium 4m |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 1700 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 2048 MB |
| RAM Configuration: | 2x1GB DDR |
| Primary Storage: | 60GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | AMD / ATi |
| Video Chipset: | FireGL 7800 |
| Video RAM: | 64MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | 2xDVD/CD-RW |
| Communications: | LAN 10/100, Modem 56k, Video Input |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.