The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad T60 (15W X1400) "ALBATROSS"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad T60 (15W X1400) |
| Build Year: | 2007 |
| Partnumber: | 8744-4XG |
| Serial Number: | L3-BP022 |
| Network Name: | ALBATROSS
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 8 / 10 |
| Known Defects: | LCD bezel and palmrest cracks (non critical) |
| Original Configuration by MTM: |
T7400(2.16GHz), 1GB RAM, 120GB 5400rpm HD, 15.4in 1680x1050 LCD, Intel 950, 128MB ATI Radeon X1400, CDRW/DVDRW, 802.11n wireless, Bluetooth, Modem, 1Gb Ethernet, UltraNav, Secure chip, Fingerprint reader, 6c Li-Ion, WinXP Pro
|
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT |
| Version: | Windows XP Professional SP2 |
| Shell: | Windows Modern |
| Language: | RUS |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.4" |
| Screen Type: | TFT TN |
| Resolution: | 1680x1050 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | AMD64 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core 2 Duo T7400 |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 2x2166 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 2048 MB |
| RAM Configuration: | 2x1GB DDR2 |
| Primary Storage: | 80GB SATA SSD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | AMD / ATi |
| Video Chipset: | Mobility Radeon X1400 |
| Video RAM: | 128 MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD-RW |
| Communications: | BT, WiFi 11b/g, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
© 2008 - 2026, Vitaly Prokofiev and Digital Vintage. All rights reserved.
Follow us in Telegram: t.me/digitalvintage_ru
|
|
Sincerely yours,
|
|
|
Please login to leave a reaction or comment.
No comments yet.