Main
News
The Showroom
The Catalogue
Analytics
The Blog
The Forum
The Articles
Think-Info
The Team
Resources
|
The Collection Catalogue:
IBM / Lenovo ThinkPad T42p (15") "SHETLAND"
[ ← Back to List ]
| General Information |
| Category: | Laptop |
| Brand: | IBM / Lenovo |
| Model: | ThinkPad T42p (15") |
| Build Year: | 2004 |
| Partnumber: | 2373-HTG |
| Serial Number: | 99-T84YD |
| Network Name: | SHETLAND
|
| Condition, Notes & History |
| Condition: | 9 / 10 |
| Known Defects: | |
| Original Configuration by MTM: |
P M 745, 1GB RAM, 60GB 7200rpm HDD, 15 UXGA(1600x1200) TFT LCD, 128MB ATI FireGL T2, CD-RW/DVD-R Multi-Burner(Slim), Intel 802.11b wireless, Bluetooth/Modem, 1Gb Ether, UltraNav, Sec Chip, 9 cell Li-Ion Batt, WinXP Pro
|
Замена мат платы на новую 30.03.2026 |
| Location: | ThinkPads |
| Operating System & Environment |
| OS Type: | WinNT |
| Version: | Windows XP Professional SP2 |
| Shell: | Windows Modern |
| Language: | RUS |
| OEM License: | Yes |
| Display Details |
| Screen Size: | 15.1" |
| Screen Type: | TFT IPS |
| Resolution: | 1600x1200 |
| Processor & Architecture |
| Architecture: | x86 |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Pentium M |
| CPU Count: | 1 |
| Cores and Clock: | 1800 |
| Memory & Storage |
| RAM: | 2048 MB |
| RAM Configuration: | 2x1GB DDR |
| Primary Storage: | 60GB IDE HDD |
| Graphics & Multimedia |
| Video Chipmaker: | AMD / ATi |
| Video Chipset: | FireGL T2 |
| Video RAM: | 128MB |
| Audio: | TRUE |
| Connectivity & Expansion |
| Drives: | DVD-RW |
| Communications: | BT, WiFi 11b, LAN 1000, Modem 56k |
| Keyboard: | RU |
|
No comments yet.